tr

Betonarme Evlerin Üzerine Prefabrik Yapılır Mı?

Betonarme Evlerin Üzerine Prefabrik Yapılır Mı?

Prefabrik evler son 10 yıl içinde en çok tercih edilen yapılardan biridir. Kolay kurulumu sayesinde kişilere zaman kaybı yaşatmaz. Üstelik prefabrik yapılar, hazır yapılar olduğu için işçilik fiyatları da diğer betonarme evlere göre daha uygun maliyetlidir. Bunun yanında, ülkemiz bir deprem ülkesidir. Prefabrik evlerde depremden zarar görme ve yıkılma gibi durumlar yaşanmaz. Dolayısı ile prefabrik evlerde can kaybı yaşanmayacaktır. Bu nedenle sıkça tercih edilmektedir. Betonarme yapıların yapımı hem çok uzun sürer hem de maliyet olarak oldukça fazladır. İşte tüm bu sebeplere bağlı olarak, günümüzde prefabrik yapılar gelişmiş ve kendini yenileyerek, ev sahibi olmak isteyen kimselerin hizmetine sunulmuştur.

Betonarme Yapının Üzerine Prefabrik Nasıl Yapılır?

Prefabrik yapılar da diğer betonarme yapılar gibi ev temeline ihtiyaç duyulur. Özellikle maddi durumu yetersiz olan kişiler betonarme evlere başlayıp yarıda bırakabiliyor. Ya da evine ikinci katı yapmak isteyen kişiler zaman ve maddiyattan tasarruf etmek için betonarme yapıların üzerine prefabrik yapılabilir. Bunun için ilk olarak, betonarme evin ölçüsü alınır. Burada ek bir temel atmaya gerek yoktur. Fabrikalardan hazır olarak getirilen prefabrik ev iskeletleri, betonarme evin boş alanına sabitlenir. Bu evin üst kısmı da olabilir, yan kısmı da olabilir. Eğer evin yan kısmına bir ekleme yapılacaksa burada temel atmak gerekir. İskeletler, sabitlendikten sonra duvarlar ve çatı sistemi belli bir düzen içinde yerleştirilir.

Betonarme Evlerin Üzerine Yapılan Prefabrik Evler Sağlam Olur Mu?

Betonarme evlerin üzerine prefabrik ekleme yaptıracak olan kişiler sağlamlığını merak edebilir. Bu konuda oldukça sağlam olacaktır. Hafif bir malzeme yapısına sahip olduğu için alt kata baskı uygulamaz. Hatta deprem gibi doğal afetler için de en iyi evlerden biri olacaktır.

Prefabrik Evler Sıcak Olur Mu?

Eğer prefabrik evler betonarme evlere ekleme olarak yapılacaksa pek çok ev sahibi sıcak olur mu? Gibi sorular yöneltebilir. Bu yapılar, en az betonarme binalar kadar sıcak olacaktır. Evinizde kalorifer sistemi varsa prefabrik yapının içine de kalorifer sistemi uygulayabilirsiniz. Eğer sobalı bir ev kullanıyorsanız, prefabrik yapının içine de saba kurabilirsiniz. Evler kısa sürede ısınır ve ısı yalıtımı sayesinde de kolay kolay soğumaz.

Prefabrik yapılarda kaç oda istiyorsanız o kadar tercih edebilirsiniz. Elbette bunun için prefabrik yapının kurulacağı alanın büyüklüğü de önemlidir. Eğer büyük bir betonarme yapıya ek olarak yapacaksanız oda sayısını artırabilirsiniz. Fakat çok odalı bir ev istemiyorsanız, betonarme evin bir kısmını teras şeklinde düzenleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz ev modeline kolay ve ucuz maliyetle sahip olabilirsiniz.  Prefabrik yapılar son teknoloji ürünü olduğu için duvarlarının içinde ısı yalıtımı sağlayan malzemeler mevcuttur. Bu sayede evler hızla soğumaz, en soğuk kış günlerinde bile hızla ısınır.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?