tr

Prefabrik Ev Kullanım Süresi

Prefabrik Ev Kullanım Süresi

Prefabrik ev kullanım süresi, prefabrik yapının özelliklerine bağlıdır. Prefabrik yapı sektöründeki gelişmeler ve malzeme üretimindeki yenilikler prefabrik yapıların kullanım ömrünü doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Özellikle prefabrik yapıyı meydana getiren yükü taşıyan taşıyıcı elemanların (kolon, kiriş, döşeme, çelik konstrüksiyonlar vb.) ve tamamlayıcı elemanların (pencere, kapı, izolasyon malzemeleri gibi) niteliği, yapının kullanım ömrünü ile alakalıdır. Yapı elemanları fabrika ortamında üretilen modüler elemanlardan ibaret ve bu yapı elemanlarının inşaat sahasında özel birleştirme araçları (bulon, akıllı vida gibi) ile kurulumları sağlanan prefabrik yapıların inşaatı aşamasında hizmet alınacak firmanın profesyonel olmasının önemi büyüktür.

Nitekim sadece kaliteli malzeme, yapının dayanıklı olmasını sağlamaz. Kaliteli malzemenin kaliteli işçilik, inşaatı sağlayacak firmanın profesyonelliği ve modern yapım ve tekniklerin uygulanmasıyla bütünleşmesini gerektirir. Bu unsurlardan birisinin eksik olması yapının dayanımını olumsuz yönde etkileyeceği gibi kullanım ömrünü de azaltacaktır. Bunun dışında yapılarda zamana bağlı olarak oluşan yorulma denilen olayın yani yorulma dayanımının etkileri göz önünde bulundurularak gerekli bakım ve onarımların yapılması gerekir.

 Prefabrik Ev Kullanım Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Prefabrik ev kullanım süresi, birçok faktörün bütünleştirilerek yapı tasarımında esas alınmasına bağlıdır. Kullanım ömrü uzatılmak istenen prefabrik yapılarda, yapının ömrünü etkileyen faktörler net olarak bilinmeli ve bu hususların bilimsel veriler ve yapım teknikleri kullanılarak hem planlama aşamasında hem de uygulama sürecinde uygulanması gerekir. Aksi takdirde betonarme yapılarda, çelik yapılarda, yığma yapılarda ve diğer tüm yapı sistemlerinde olduğu gibi prefabrik yapılarında öngörülen kullanım ömründen daha kısa sürede hasara uğraması kaçınılmaz olacaktır. Prefabrik evlerin kullanım süresini etkileyen faktörler özetle şöyle sıralanabilir:

  • Yapıya etki edecek eksenel kuvvet, moment, eksantrik yük, eğilme momenti, burulma momenti, gerilme gibi mekanik etkilerin hesaplanarak, taşıma gücü açısından nitelikli bir prefabrik ev tasarımı yapılmalıdır.
  • Mimari konstrüktif detayların göz önünde bulundurularak prefabrik ev kurulumunun tamamlanması gerekir.
  • İşçilik kalitesi ve malzeme kalitesi yapının kullanım ömrünü etkileyen diğer bir faktördür.
  • Modern tasarım ilkelerinin ve modern yöntem ve tekniklerin prefabrik ev inşaatının her şamasında uygulanması en önemli hususlardır.
  • Kullanıma ve zamana bağlı olarak yapının taşıma gücünü olumsuz yönde etkileyen yapıların yorulması denilen etki göz önünde bulundurularak gerekli bakım ve onarımların zamanında yapılması gerekir.
  • Prefabrik evin inşa edildiği bölgenin zemin özellikleri, bölgenin iklimi, mevsimsel şartları da yapı kullanım ömrünü etkilemektedir.

Prefabrik evin kullanım ömrünü uzatan ses, su, ısı ve yangın yalıtımları mükemmel olacak şekilde dizayn edilmelidir.

 Prefabrik Evlerin Kullanım Süresi Ne kadardır?

Prefabrik ev kullanım süresi artırılmak istendiğinde kullanım ömrünü etkileyen faktörler bilinmeli ve yapılması gereken işlemler yapılmalıdır. Bu hususların dışında periyodik bakım ve onarımlar yapıldığında prefabrik evlerin kullanım süresi yapının özelliğine göre 100 yıla kadar kullanılabilmektedir. Ancak prefabrik ev inşaatı yapan firmalar 20 yıl garanti vermekle beraber bazı şartların sağlanması durumunda 50 yıla kadar kullanım garantisi verilebilmektedir.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?