tr

Prefabrik Ev Nasıl Kurulur?

Prefabrik Ev Nasıl Kurulur?

Prefabrik evler nasıl kurulur? Prefabrik evler son yıllarda gittikçe daha çok rağbet görüyor. Özellikle de yabancı ülkelerde oldukça fazla tercih ediliyor. Günümüzde bir apartman dairesine sahip olmanın getirdiği birçok zorluklar var. Bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda prefabrik yaşam alanını tercih etmek daha avantajlı bir hal aldı.

Prefabrik Evin Avantajları Nelerdir?

Prefabrik evlerin normal yapılar kadar uzun bir inşa süreci yoktur. Yapım aşamasının kısa sürmesi bazen insanları güvenli olup olmadığı konusunda endişeye düşürülebilir. Ancak prefabrik evler kullanılan malzeme açısından ya da güvenlik açısından oldukça sağlamdır.  Deprem gibi doğal afetlere oldukça dayanıklı olarak planlanır. Ayrıca prefabrik evlerin özellikle iç ve dış yalıtımlarına özellikle dikkat edilir. Gerek ısı yalıtımı gerekse ses yalıtımı için kaliteli malzemeler kullanılır. Aynı şekilde çatı yapımında da buna özen gösterilir. Bunun sebebi herhangi bir fırtına ya da yağış esnasında zarar görmemesidir. Tüm bunlara ek olarak güvenli bir yaşam alanı sağlamak için maksimum yapılan kat sayısı ise yalnızca ikidir. Ev sahibi olmak isteyen insanların prefabrik evi tercih etmelerinin bir diğer nedeni ise dış görünüşünün göze hitap etmesidir. Estetik açıdan gerçekten de insanı cezbederler.

Prefabrik Eve Sahip Olmak İçin Hangi Yollar İzlenmeli?

Prefabrik eve sahip olmak için öncellikle bir araziye ya da arsaya sahip olmanız gereklidir. Ardından sahip olduğunuz alan için bulunduğunuz yerin belediyesinden imar izni almalısınız. Aslında bu gerekliler bir araziniz varsa ve buraya bir konut yapmak istiyorsanız inşaat başlamak için yapılması gereken gereklilerle hemen hemen aynıdır. Ardından prefabrik ev imalatı yapan bir firma ile görüşmeniz gerekir. İmalat yapan prefabrik ev şirketleri arazinize gelerek ölçü alacaktır. Daha sonra ister hazır prefabrik bir ev seçebilir isterseniz de arazinize uygun olacağını düşündüğünüz bir prefabrik ev siparişinde bulunabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanızdır. Ne kadar alana sahip olduğunuz ve burayı kaç kişi ile paylaşacağınızı göz önünde bulundurmalı ve ona göre bir yapı planlamalısınız.

Kurulum Aşaması

Neye ihtiyacınız olduğuna tam olarak karar verdikten sonra sıra kurulum aşamasına gelir. Öncelikle anlaştığınız prefabrik ev şirketi arazinizin ölçülerine göre hazırladığı prefabrik evin ölçülerine göre arazinize temel atar. Zemini sağlamlaştırmak için atılan bu temel prefabrik evin daha uzun ömürlü olması için olmazsa olmazdır. Daha sonra prefabrik evinizin zemini bu temele monte edilir. Prefabrik ev göründüğü şekilde size gelmez ve parçaları ayrı ayrı monte edilir. Zemini monte edilen prefabrik evin daha sonra duvar panelleri monte edilmeye başlanır. Duvar panellerini pencere panelleri takip eder. Ardından kapı panelleri monte edilir. En son monte edilen yer ise çatıdır. Tüm bu monte işlemlerinden sonra sıra elektrik ve su tesisatlarının yapımına gelir. Son olarak da boyama işlemi ile prefabrik ev kurulumu son bulur.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?