tr

Prefabrik Evler Depremden Ne Kadar Etkilenir

Prefabrik Evler Depremden Ne Kadar Etkilenir

Uygun fiyat ve kurulumu kolay olan prefabrik evler depremden ne kadar etkilenir sorusu ile kişileri oldukça düşündürebilir. Fakat bu evlerin bozulabilir ve istenilen bir yere götürülüp tekrardan kolay bir şekilde inşa edilmesi açısından oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden böyle durumlarda bu evlerin depreme dayanıklı olup olmaması insanları düşündürebiliyor.

Oysa prefabrik evlerin oldukça dayanıklı bir zemin üzerine kurulduğuna dikkat edilir ise bu evlerin çok fazla dayanıklı ve güvenilir bir yapıya sahip oldukları rahatlıkla görülebilir. Çelik iskeletler üzerine monte edilen bu yapılar depreme dayanıklı olabilmektedir. Çok büyük sarsıntı karşısında bile esnek bir yapıya sahip olması sebebi ile yıkılmadan ayakta kalabiliyor. Normal bir betonarme yapıya sahip evlerde görülen çatlak gibi sorunlar hiçbir şekilde bu evlerde meydana gelmiyor.

Prefabrik Evler Hangi Sorunları Yaşatır?

Prefabrik evler depremden ne kadar etkilenir sorusuna ek olarak bu yapıların hafif olması nedeni ile yaşanılan olumsuzluklardan da fazlasıyla etkilenebiliyor. Özellikle çok fazla şiddet gören alanlara yapılma durumundan kaçınılması gereken bu tarz evlerin, aksi halde kurulduğu zamanlarda rüzgâra karşı korunması durumunda yaşam alanını kötü etkileyebiliyor.

Prefabrik evler kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterse de 50 veya 70 yıl arası bir kullanım açısına sahip olan prefabrik evler oldukça uzun bir ömür kullanımına sahiptir. Betonarme evlere göre daha geriden gelebiliyor. Prefabrik malzeme yapılarının eskidiği zamanlarda tekrardan yenilenmesini sağlamak ve farklı bakım süreçlerinden geçirilmesinin de uygun maliyetli olması bu durumda kişilere oldukça avantaj sağlayabiliyor.

Prefabrik Evler Kısa Ömürlü Mü?

Prefabrik evler depremden ne kadar etkilenir yanıtı her ev sahibi olmak isteyen kışı tarafından merak ediliyor. Bu evler kişi ömrünü karşılayacak derecededir. Bu tür prefabrik evler yapımı aşamasında kullanılan malzemeler ve teknik ile beraber çok fazla dayanıklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ilk önce söz konusu olan konu evlerin depreme dayanıklı olup olmaması ile ilgili detaylardır. Evler depreme karşı oldukça dayanıklıdır ve hafif malzemelerden tasarlanırlar.

Prefabrik evlerinde kendi içyapılarında farklı malzemelerden yapılmış çeşitli türleri bulunabilirler. Bu özellikleri dikkate alınır ise bu noktada söz konusu olan şey evlerin güvenilir olduğu söylenebilir. İyi bir yapıya sahip olabilmesi için en dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır. Bu sayede evlerin güvenilir olmasından hiç bir şekilde şüphe etmeden rahatlıkla bu prefabrik evleri satın almak söz konusu olabiliyor.

Prefabrik Evler Güvenilir Mi?

Hazır yapı ve inşaat sektöründe çok tercih edilen prefabrik evler çok daha az maliyetlidir. Standart bir yapıya sahip olan eve oranla çok daha uygun fiyatlara kişiler ev sahibi olabiliyor. Satın alınma durumunda bu evlerin cezp edici olarak ucuz olması sebebi ile detaylı bir şekilde incelenip karar verilmesi gerekmektedir. 

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?