tr

Prefabrik Evler Kaç Kez Kurulur?

Prefabrik Evler Kaç Kez Kurulur?

Prefabrik ev modellerinin yaygınlaşması ile birlikte birçok soru da akılları geliyor. Bu sorulardan biri de prefabrik evler kaz kez kurulur sorusudur. Prefabrik evler genel itibariyle maliyet açısından uygun ve kısa zamanda yapılabiliyor olması nedeniyle en çok tercih edilen ev modellerinden bir tanesidir.

Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu genel itibariyle prefabrik evin yapılacağı alanla ilgili durumlardır. Prefabrik ev yaptırmak için ruhsat alınması gerekir. Ancak ruhsat alınıp ev yapıldıktan sonra prefabrik evin başına doğal afet ya da beklenmedik bir durumdan dolayı bir kazaya gelirse bu durumda prefabrik ev tekrar yapılabilir.

Prefabrik Evler İçin Yapı Ruhsat Alımı

Prefabrik evlerde genel itibarıyla yapı ruhsatı bir defa olmak suretiyle alınabiliyor ve ruhsatın alınmasından itibaren 5 yıl içerisinde prefabrik evin yapılması gerekiyor. Yapılmadığı durumlarda bu 5 yıllık süre uzatılabiliyor. Ancak uzatamama ihtimalini de göz önünde bulundurarak 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Genel itibariyle tek katlı prefabrik evlerin yapımı 1 ve 2 ay arasında yapılabiliyor. Ancak ortada bir maliyet olduğu için 5 yıllık süre bu gibi durumlar düşünülerek veriliyor. O yüzden prefabrik evler için bir kereye mahsus ruhsatveriliyor ve kurulumu da bu ruhsat üzerinden gerçekleşiyor. Aynı zamanda prefabrik evin yapılacağı alan daha öncesinden test edilmiş olması gerekiyor.


Prefabrik Ev Yapımı İçin Gerekli Olanlar

Genellikle prefabrik evler söz konusu olduğunda ilk akla gelen sorulardan bir tanesi de prefabrik evler kaç kez kurulur sorusudur. Bunun en güzel cevabı ise belediyelerin yürütmüş olduğu çalışmalarda ortaya çıkmaktadır. Belediyeler genel itibariyle ruhsatı bir kez verip bir kez prefabrik ev yapımına izin verirler.

Bunun için ise prefabrik ev yapılması talebinde bulunan kişinin gerekli belgeleri hazırlayarak belediyeye bir başvuruda bulunması gerekiyor. Bu doğrultuda belediyeden kişiler ve ilgili kurum arazinin prefabrikeve uygun olup olmadığını test ediyorlar. Bu arazinin test edilmesi aşamasında genel itibariyle depreme dayanıklılığı ölçülmektedir.

Prefabrik Evde farklı Alanlar İçin Farklı Ruhsat

Prefabrik ev kaç kez kurulur sorusunun cevaplandırılabilmesi için kurulacak alanın farklı olmasından dolayı bu sorunun cevabı da değişebilir. Kişi farklı yerlerde farklı bir prefabrik ev yaptırmayı düşünüyorsa bu durumda farklı yerler için ayrı ayrı ruhsat alması gerekecektir. Bu doğrultuda farklı yerlerde birkaç defa kurulabilir.

Ancak aynı yerde sadece bir ruhsata dayalı bir şekilde oluşturulması mümkündür. Onun haricinde aynı yerde bir kere prefabrik ev yapılması için bir ruhsat alınmış ise bu ruhsat tekrar alınması için belli bir zamanın geçmesi gerekecektir. Çünkü bu konuda yürütülen çalışmada imara dayalı olarak bir plan çizilir ve bu kalıcı bir plan olacağından dolayı tekrar yapılma durumu prefabrik evin başına gelen bazı durumlar haricinde mümkün değildir.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?