tr

Prefabrik Evlerin Betonarme Evlere Göre Avantajları

Prefabrik Evlerin Betonarme Evlere Göre Avantajları

Günümüzde en çok kullanılan evler betonarme evlerdir. Bu evlere alternatif olarak geliştirilen prefabrik evlerin de kullanımı bir hayli yaygınlaşmıştır. Özellikle uygun fiyatlı olması nedeni ile çokça tercih edilmektedir. Prefabrik evler şehir merkezine uygun yapılabilirken, yazlık evler ya da bağ evleri de yapılabilir. Özellikle müstakil ev sevenler için iyi bir alternatif olan prefabrik evler, diğer betonarme evlere göre pek çok avantajı bünyesinde barındırır. Üstelik sadece prefabrik evler değil, fabrika ve iş yerleri de betonarme evlere göre daha avantajlıdır.  Hem maliyet açısından hem de kullanım kolaylığı açısından gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir?

  • Prefabrik evler depreme dayanıklıdır. Diğer betonarme evlerde bazen ucuz malzemeler kullanılabiliyor. Fakat prefabrik evlerde bu gibi durumlar yaşanmaz. Bu nedenle uzun yıllar sağlam bir şekilde kullanılabilir. Değer evler, depremde yıkılabilirken prefabrik evler esnediği için yıkılmaz.
  • Uygun maliyetlidir. Diğer yapılara göre daha uygun maliyetlidir. Bu nedenle günümüzde sıkça tercih edilir.
  • Kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Prefabrik evler zamandan ve maliyetten tasarruf için harika bir çözüm yoludur. Hazır parçaları beton zeminin üzerine kolay ve hızlı bir şekilde kurulur. Bu nedenle bir betonarme yapı yaklaşık 2 yılda tamamlanırken prefabrik evler 15 – 20 günde tamamlanmaktadır.
  • Özel olarak tasarlanabilir. Prefabrik yapıların en iyi yanı özel tasarlanabilir olmasıdır. Bilhassa evin kurulacağı alana göre kolayca tasarımı yapılabilir. İster tek kişilik ister bir aile için tasarlanıp, hızlıca kullanılabilir.
  • Taşınabilir; prefabrik evlerin en  iyi yanı taşınabilir yapıda olmasıdır. Farklı bir bölgeye ya da şehirler arası farklı bir yere kolayca nakliyesi gerçekleştirilir.
  • Bir prefabrik ev beş kere taşınabilir.
  • Uzun ömürlüdür, yağmurdan ve kar gibi hava olaylarından etkilenmez.
  • Nem ve rutubet yapmaz, prefabrik evlerin duvarları koku ve nemi içine almaz.
  • Ses yalıtımı mevcuttur, eğer şehrin gürültüsünden rahatsız oluyorsanız ses yalıtımı olan prefabrik evleri tercih edebilirsiniz.
  • Kolay ısınır ve ısı yalıtımı sayesinde oda sıcaklığı uzun süre aynı derecede kalmayı başarır.

Tüm bu özellikler göz önüne alındığında prefabrik evler diğer evlere göre daha avantajlıdır. Doğaya uygun malzemesi olması nedeni ile de doğaya asla zarar vermez.  Büyük yapılar gerektiğinde ise prefabrik yapılar daha uygun maliyetli olacaktır. Örneğin fabrika gibi işletmeler prefabrik yapılar sayesinde hem zamandan hem de bina maliyetinden yarı yarıya tasarruf etmiş olacaklardır. Duvarları da oldukça hijyeniktir, bu nedenle nemli bir bez yardımı ile kısa sürede hızlıca temizlenebilir. Prefabrik evler tek tip değildir ve diğer yapılara göre daha estetiktir. Yani estetik görünüme özen gösteren  herkes prefabrik yapılardan faydalanabilir.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?