tr

Prefabrik Oda Nedir?

Prefabrik Oda Nedir?

Adından da anlayacağımız şekilde prefabrik oda nedir? dendiğinde malzemeleri daha önceden fabrikada hazırlanmış olup ve daha sonrasında hazır olan  parçaların bir araya getirilmesi ile inşa edilen ev demektir. Genellikle günümüzde prefabrik evler tek veya iki katlı olacak şekilde inşa edilmektedir. Fakat bunun yanı sıra iki katlı tercih edilen evlerin kat sayısı 3’e de çıkabiliyor.

Prefabrik Evlerin Ömrü Nasıl Olur?

Prefabrik oda nedir  Verilebilecek yanıt hemen hemen 50 yıla kadar ömrü olan evler de denilebilir. Prefabrik evler Türkiye’de büyük depremlerin çok sık olmasından sonra gündeme çıkmış ve depremde evlerini kaybeden kişiler için genellikle tek katlı olacak şekilde belirli bir süre zarfı için devlet tarafından depremzedelere inşa edilmiştir.

Özellikle yurt dışında fazlasıyla yaygın olan prefabrik evler az bir süre içerisinde ve çok pratik bir şekilde inşa edilebiliyor.  Bu evler genellikle hazır olduğu için sadece çelik ve çimento gibi inşaat malzeme ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca bu tarz prefabrik odalara ses ve ısı yalıtımı yapmakta bir hayli mümkündür. Günümüzde prefabrik evler Türkiye’de oldukça fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu evlerin bu kadar çok yaygınlaşmasının asıl nedeni ise az maliyetli olması ve kısa bir zaman içerisinde yapılıyor olmasıdır.

Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Prefabrik oda nedir? Denilince ilk akla gelen durum Çelik iskelet üstüne kurulan prefabrik evler olabiliyor. Beton bir zemin üstüne oturtulacak olan prefabrik evlerin kurulumu daha önceden planlanıyor. Kolay bir işçiliğe sahip olan bu prefabrik evlerin malzemeleri fabrikada üretiliyor. 

En fazla 3 olmak üzere istenilen kat sayısına çıkarılabiliyor. Prefabrik odalar kullanımı çok rahat ve mevsim şartlarına karşın çok dayanıklı tasarımlardır.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Bu tür prefabrik odaların ilk olarak tercih edilmesindeki nedenlerden biri zaman ve diğeri ise nakitten tasarruf imkânı sağlamak olabilir. Malzemeleri oldukça esnek olan bu evlerin depreme de dayanıklı olması bir hayli avantaj olmaktadır.

Her kişinin kendi istediği bir şekilde ve zevkine göre inşa edilebilen prefabrik evler de hiç bir şekilde çevre kirliliğine sebep olabilecek hiçbir faktör de bulunmamaktadır. Aynı zamanda kullanışlı olabilen bu parçalarda istenilen yere göre parça değişikliği de yapılabiliyor. Prefabrik yapıdaki evlerin tercih edilmesindeki bir diğer amaç ise sökülüp başka yere tekrardan kurulabiliyor olmasıdır. 

Prefabrik Ev Neden Tercih Etmeliyiz?

Planlama süresi daha önceden gerçekleştirilmiş ve tamamlanmış olduğu için inşaat süresinin uzun bir süresi yoktur. İmalat tamamen fabrikalarda yapıldığı için kısa bir süre içerisinde kurulacak olan yerine montajı yapılır. Prefabrik odalar genellikle boya ve müteahhit gibi ustalar gerekmeden kurulabilir. Bu yüzden daha ekonomik ve maliyeti uygundur. Prefabrik ev veya konut yaptırmadan önce size ne kadara mal olacağını önceden öğrenebiliyorsunuz.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?