tr

Prefabrik Okul Binaları

Prefabrik Okul Binaları

Prefabrik okul binaları, kullanım açısından fonksiyonelliğin en üst seviyede sağlandığı, öğrencilerin olumsuz hava koşullarına karşı korunmasını sağlamak amacıyla mükemmel özellikteki yalıtım malzemeleri kullanılarak ses, ısı, yangın ve su yalıtımı sağlanmış yapılardır.

Özellikle eğitim kurumları olan kolejler, özel okullar, devletin resmi okulları, kreşler, anaokulları olmak üzere tüm eğitim kurumlarının iç birimlerinin dizaynı kullanım amacına bağlı olarak inşa edilir. Prefabrik yapıların elemanları, fabrika ortamında üretilmesi, modüler olmaları nedeniyle inşaat alanında bağlantı elemanları kullanılarak birleştirilmesi sağlanır. Modüler parçaların kısa sürede montajları sağlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Prefabrik yapı sistemlerinin kullanımı her geçen gün farklı yapı türlerinde belirgin bir şekilde görülmektedir. Sağladığı avantajlar nedeniyle son zamanlarda eğitim kurumları olan okulların inşaatında da prefabrik yapı sistemlerinin kullanımı ile prefabrik okul binalarının sayısında artış görülmektedir.

Prefabrik Okul Binalarının Depreme Karşı Dayanıklı mıdır?

Prefabrik okul binaları birçok işlevin bir arada kullanıldığı, özellikle de öğrenci sayısına bağlı olarak deprem açısından hareketli yük denilen ve yapıya uyguladığı kuvvete karşı mukavemeti bakımından yüksek dayanımı en önemli avantajıdır. Prefabrik yapı sistemlerinin gerek dayanım gerekse de fonksiyonellik bakımından sağladığı avantajlar, yapıların prefabrik yapı sistemleri ile inşa edilmesini sağlamıştır.

Deprem ülkesi olan ülkemizde yapıların depreme karşı dayanımı, depremin meydana getirdiği gerilmeler ve yüklere karşı yapıların mukavemeti ve davranışlarının kabul edilebilir sınırlar içerisinde olması beklenir. Bu beklenti yapının zati ağırlığı ile doğrudan ilişkilidir. Yani bir enerji olan deprem enerjisi, yapının kendi ağırlığına bağlı olarak depreme yüküne dönüşür. Yapının ağırlığı arttıkça oluşacak deprem yükü de beraberinde artar.

Bu bakımdan hafif yapı sistemleri olarak bilinen prefabrik yapı sistemleri, depreme karşı ideal dayanım davranışları göstererek uzun yıllar kullanılmaya imkân tanır. Ayrıca prefabrik yapı sistemleri ile inşa edilen okul binalarının tasarımında konstriktüf detayların depremin etkisi göz önünde bulundurularak sağlanmış olması en önemli avantajlarındandır.

Prefabrik Okul Binalarının Avantajları

Prefabrik okul binaları sağladığı avantajlar, fonksiyonelliği ve kullanım amacına bağlı olarak iç tasarımının en ince ayrıntılarına kadar düşünülerek bu okulların inşa edilmesi prefabrik yapı sistemlerinin kullanımının en önemli avantajlarındandır. Diğer önemli avantajlar ise şunlardır:

  • Dersliklerin, laboratuarların ve diğer birimlerin kullanım amacına göre dizayn edilmesi
  • Prefabrik yapı sistemlerinde kullanılan elemanlar modüler olduğundan kolay bir şekilde kurulumları sağlanır.
  • Her türlü olumsuz hava koşullarına karşı mükemmel yalıtımlarının sağlanmasıyla uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanma imkânı sağlar.
  • Depreme karşı dayanıklıdırlar.
  • Ergonomik yapılardır.

Prefabrik Okul Binalarının Özellikleri ve Türleri

Prefabrik okul binaları ergonomik yapıları, yüksek mukavemetleri ve depreme dayanıklılıkları ile ön plana çıkan yapılardır. Eğitim kurumları içerisinde ana okul, kolej, lise gibi okul binaları inşa edilirken ihtiyaca göre ve kullanım amacına göre yapı projelendirilir. Proje aşamasında fonksiyonellik ve dayanım ilkeleri göz önünde bulundurulur. Kullanım amacına göre sandviç panel sistemleri, kompozit panel sistemleri, betoban/fibercement pres panel sistemleri kullanılarak inşa edilirler.

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?