tr

Şehir İçine Uyumlu Prefabrik Evler

Şehir İçine Uyumlu Prefabrik Evler

Şehir içine uyumlu prefabrik evler, şehrin estetik yapısına uygun olarak farklı tasarımlar ve estetik görünüm sağlanarak inşa edilirler. Prefabrik yapı sistemleri; yapı elemanları fabrika ortamında üretilen inşaat sahasında ise birleştirme elemanları kullanılarak montajları sağlanan yapılardır. Bu yapı sistemler, betonarme ve çelik yapılara kıyasla birçok avantajı ve özelliği bünyesinde barındıran sistemlerdir.

Prefabrik evler, kullanım amacına bağlı olarak ve istenilen nitelikte özelleştirilebilir tasarımlarla ilgi çekici ve estetik görünümün elde edildiği evlerdir. Prefabrik evlerde, bir evde beklenilen tüm özellikler mevcuttur.

Özellikle yapılar inşa edilirken inşa edilecek yapının kullanım amacına uygun olması, estetik görünüm elde edilmesi, ekonomik olması, olumsuz hava koşullarına ve taşıdığı yüke karşı mukavemeti, ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte dizayn edilmesi, beklenilen en önemli özelliklerdir. Bu bakımdan prefabrik evlerin projelendirme aşamasında tüm mimari ölçütler ve bu beklentiler göz önünde bulundurularak konstrüktif detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanır.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Şehir içine uyumlu prefabrik evler, birçok avantajı sağlaması ve şehrin estetik yapısına uygun olarak tasarlanması bu yapıların inşa oranını artırmıştır. Prefabrik evin inşa edileceği bölgede, semtte diğer binalarla uyumlu bir görünüm elde edilmesi ve sağladığı avantajlar bakımından son zamanlarda birçok kişi tarafından farklı oturum alanlarına ve zeminin özelliklerine göre 3 kata kadar prefabrik evler inşa edilmektedir. Prefabrik evlerin diğer avantajları ise genel olarak şunlardır:

  • Prefabrik evlerde, yapıyı oluşturan elemanlar modüler olduğundan inşaat sahasında birleştirme elemanları kullanılarak hızlı bir şekilde montajları sağlanır. Bu avantajı ile betonarme ve çelik yapılara kıyasla çok kısa bir süre içerisinde kurulurlar.
  • Olumsuz hava koşullarına karşı kompozit yalıtım malzemeleri kullanılarak ses, su, yangın, ısı, nem izolasyonları mükemmel bir şekilde sağlanır. Bu özelliği ile uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanma imkânı tanır.
  • İhtiyaçlara cevap verecek nitelikte hazırlandıklarından, gerek görüldüğünde ve zevke göre gerek iç mekân tasarımı gerekse de dış tasarımı özelleştirilebilir.
  • Prefabrik evlerde kullanılan yapı elemanları modüler olduğundan, istenildiği takdirde iç mekân tasarımı değiştirilebilir ve yeni alanlar oluşturulabilir.

Ayrıca farklı bir inşaat sahasında bu elemanların de montajları yapılarak taşınabilir.

Şehir İçine Uyumlu Prefabrik Evlerde Özel Tasarım

Şehir içine uyumlu prefabrik evler, şehrin mimari dokusuna ve planlamasına uygun olarak özel üretim yapı elemanları ile estetik bir görünüm kazandırılabilir. Son dönemlerde insanların konforlu, fiziksel alan bakımından estetik görünümlü, rahat edebilecekleri ve ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte özel tasarım prefabrik evler inşa ettirmektedirler.

Burada yapılması gereken en önemli iş, nasıl bir evin istendiğinin prefabrik ev inşaatını yapacak firma personeline izah etmektir. Firmada çalışan mimarlar ve mühendisler tarafından istenilen nitelikte konforlu ve sağlıklı, özel tasarım prefabrik evlerin projelendirmesi yapılarak inşa aşamasına geçilir. Özel tasarım prefabrik evlerde, her detay en ince ayrıntısına kadar düşünerek dayanım, konfor, güven ve estetikliğin bir arada sunulduğu alanlar oluşturulur.

Prefabrik Evler Nasıl İnşa Edilir?

Şehir içine uyumlu prefabrik evler inşa edilmeden önce prefabrik evin inşa edileceği arsanın imar durumu ile ilgili gerekli izinler, arsa sahibi tarafından alınır. Bu aşamadan sonra istenilen ev tasarımına uygun olarak mimarlar ve mühendisler tarafından mimari proje ve statik proje hazırlanır. İnşa edilecek alanın zemin özelliklerini gösterir geoteknik incelemelerden elde edilen raporlar göz önünde bulundurularak prefabrik evin inşa edileceği oturum alanı kuruluma uygun hale getirilir. Fabrika ortamında üretilen modüler prefabrik yapı elemanlar, teknik personel tarafından montajları sağlanır. Yalıtım malzemeleri kullanılarak izolasyonları en iyi şekilde yapıldıktan sonra iç mekân tasarımında kullanılan elemanlar ile estetik bir görünüm kazandırılir.

Formun Üstü

Formun Altı

Whatsapp
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Yalı Prefabrik Destek Uzmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?