Prefabrik Yapılar Hakkında

Prefabrik İş Yerlerinin Avantajları

B

Bir iş yerine sahip olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle büyük ölçkli iş yeri açmak için ve bu binayı oluşturmak için ciddi paraların harcanması gerekir. Hazır iş yerlerinde ise kirası nedeni ile yine maddi anlamda da pek çok kayıp söz konusu olacaktır. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında ise en iyi yollardan biri prefabrik iş yerleri olacaktır. Bilhassa fabrika ve atölye gibi alanlarda kurulacak olan prefabrik yapılar hem maddi anlamda hem de zaman anlamında kişilere ek bir kazanç ve tasarruf sağlayacaktır. Ülkemizde yeni yeni görmeye başladığımız prefabrik iş yerleri yurt dışında özellikle de Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır. Deprem sebebi ile betonarme iş yerleri bir anda yerle bir olabiliyor. Burada can kayıplarının fazlalığı ve maddi anlamda kayıplar iş yeri sahipleri için oldukça büyük bir sorumluluktur. Prefabrik iş yerlerinde ise depremden etkilenme gibi bir durum asla söz konusu olmayacaktır. Yine yanıcı madde imal eden iş sahipleri için de prefabrik yapılar oldukça avantajlıdır. Çünkü bu yapılarda kullanılan malzemeler alev almaz ve yanmaz özelliğe sahiptir. Hal böyle olunca rahatlıkla kullanılabilir. Sesi izole eden yapısı sayesinde de fabrikanın içindeki ses dışarı hatta diğer odalara bile gitmez. Bu nedenle prefabrik iş yerleri diğer betonarme iş yerlerine ve fabrikalara göre daha avantajlıdır diyebiliriz.

Prefabrik İş Yerlerinin Avantajları

 • Prefabrik yapılar genel olarak hızlı kuruluma sahiptir. İş yeri için tercih edilecek olan bu yapılarda iş sahipleri çok beklemez. Böylece üretimde durma yaşanmaz.
 • Mevsimsel değildir. Yani betonarme yapılarda genelde kış mevsimleri inşatlar başlamaz. Ama prefabrik yapılar hem yaz mevsimlerinde hem de kış mevsimlerinde kolayca kurulabilir.
 • Her bölgeye kolaylıkla uyum sağlar. Yani ülkemizde marmara bölgesinde kullanılabilen bir prefabrik yapı, karadeniz bölgesinde ve diğer bölgelerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Yapılacak olan prefabrik yapıda maliyet önceden bellidir. Yani firma ile sözleşmeyi baştan yapar ve maliyeti sabitleyebilirsiniz.
 • Duvarlarının yapısı sayesinde güçlü bir yalıtım sistemine sahiptir. Bu da enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Kurulduktan sonra eğer isterseniz başka bir bölgeye de yaptırabilirsiniz.
 • Prefabrik yapılar taşınabilir.
 • Betona ihtiyaç duyulmaz, sadece en alt katman için temel amaçlı bir betona ihtiyaç duyulur.
 • Nakliye giderleri oldukça düşüktür. Parçalar halinde gelir ve kolaylıkla parçalar birbirine monte edilebilir.
 • Eğer iş yeri kiralamak isterseniz, hemen prefabrik yaptırıp kira geliri sağlayabilirsiniz.
 • Bakım ihtiyaçları düzenli yapıldığında oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür.
 • Betonarme yapılara göre bakım giderleri daha azdır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında binanın giderleri kısa sürede kendini amorti edecektir. İş yeri sahipleri için büyük avantaj olan prefabrik yapılar sayesinde hem kazanç artacak hem de maddiyat anlamında gider kaybı yaşamayacaksınız.

Leave Your Comment