Prefabrik Yapılar Hakkında

Tek Kişilik Prefabrik Evler

B

Bekar ya da emekli kişiler için büyük bir eve ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat evin büyüklüğü ne olursa olsun betonarme evlerin fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenle tek kişilik prefabrik yapılar inşa edilebilir. Bu evler küçük olmasına rağmen oldukça kullanışlıdır, bu nedenle de sıkça tercih edilir. Genelde salon ve mutfak bir arada olabilirken, bir adet yatak odası ve banyo + wc bir arada bulunabilir. Küçük olması nedeni ile de kolaylıkla ısınır ve ısıyı dışarıya çıkarmaz. Kış mevsimlerinde de evi ısıtmak için ekstra bir yakıt harcamanıza da gerek kalmaz. Bağlarda, çoban kulübelerinde ve inşaat alanlarında da sıkça rastlanmaktadır. Fakat buradaki yapılar daha çok konteyner tarzı olabilirken, prefabrik yapılar 4 mevsim kullanıma uygun halde ev sahiplerine sunulur. Fiyat bakımından da oldukça uygundur. Ekstra maliyet gerektirmez ve evin bakımları için çok yüksek ücretlere gerek duyulmaz.

Prefabrik Ev Modelleri Ve İç Dizaynı

Prefabrik ev modellerinde iç dizayn tamamen ev sahiplerinin kullanım ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Tek kişilik prefabrik evler de diğer evler gibi bir tasarıma sahiptir. Bu evler tek katlı olabilirken, çift katlı modellerini de görebiliriz. Çift katlı modellerinde daha çok yer darlığı çeken kişiler tercih etmektedir. Yani arsası dar olan kimseler bu modellerdeki evleri kullanabilir. Geniş pencere özelliği sayesinde de evin içi her daim ışık ve güneşli olacaktır. Veranda ve balon için de özel tasarımlarr mevcuttur. Eğer veranda ve balon kullanmak isterseniz bu tür modellere inceleyebilirsiniz.

Prefabrik Ev Bakımı Nasıl Olur?

Prefabrik evlerin bakımları senede iki kez yapılsa yeterli olacaktır. Burada çok yüksek maliyetler harcamadan kolaylıkla evlerin bakımlarını yapabilirsiniz. Duvarları pürüzsüz olduğu için nemli bir bez yardımı ile duvarlara yapışan tozu ve kiri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Çatısında kar ve yağmur suyu birikmez. Bu nedenle çatıda çürüme gibi durumlar yaşanmaz. Ama rüzgar ve daha büyük sebeplerden dolayı çatıda bir hasar varsa bunun tamirini kolaylıkla yapabilirsiniz.  Ev bakımında bir diğer detay boya ve badanadır. Evinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Zaten dış cephe boyası yaklaşık 10 yıl kendini koruyabiliyor. İç badana için de sevdiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Prefabrik Yapıların Ömrü Ne Kadardır?

Prefabrik yapıların ömrü 60 yıla kadar varabiliyor. İyi bakıldığında elbette bu 60 yılın daha ötesinde de kullanılabilir. Evlerin iskelet yapısında kullanılan malzemeler, gereği oksitlenme yaşanmaz. Yine iskeletlerde kaynak yöntemi kullanılmaz. Bu sayede kırılma, dökülme ve bükülme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Pek çok kişi ise prefabrik evlerin duvarlarında yangın ihtimalidir. Ama prefabrik evlerde kullanılan malzemeler yanmaz ve alev almaz bir şekilde yapılır. Bu sayede de evde çıkabilecek yangın ihtimallerinin de önüne geçilmiş olur.

Leave Your Comment